БТВ, „Защо, господин министър?“, Интервю с Теменужка Петкова, министър на финансите

19.05.2025 г.
Водещ: Здравейте! Започва разговор, в който най-важният въпрос е „Защо?“. Аз съм Жени Марчева. Мой гост тази вечер е финансовият министър Теменужка Петкова. Добър вечер!
Теменужка Петкова: Добър вечер!
Водещ: Буквално преди съвсем малко, в студиото на „120 минути“ от Брюксел, еврокомисарят Валдис Домбровскис каза, че е „умерен оптимист“ за това, че България ще стане част от еврозоната догодина. Вашата нагласа като български финансов министър каква е?
Теменужка Петкова: Моята нагласа е, че България към настоящия момент изпълнява всички числови критерии. Очакваме с нетърпение утре данните и на Евростат по отношение на ценовата стабилност, тъй като данните на Националния статистически институт вече са факт. Нашата оценка е, че България покрива и този критерий за ценова стабилност. Много се надяваме от 1 януари България да заеме своето достойно място в еврозоната.
Водещ: Т.е. покрили сме и важния критерий инфлация?
Теменужка Петкова: Нашата оценка показва това, но нека да изчакаме данните на Евростат, които ще излязат утре.
Водещ: Бившият премиер Иван Костов прогнозира, че Европейската комисия и Европейската централна банка не биха препоръчали присъединяване в еврозоната, ако преценят, че у нас липсва устойчива политическа подкрепа. Смятате ли, че референдумът, който държавният глава Румен Радев поиска за еврото, взриви тази устойчива политическа подкрепа и може това да е рискът за 1 януари 2026 г. и еврозоната?
Теменужка Петкова: Определено президентът Румен Радев направи опит да отклони България от постигане на нейната стратегическа цел, а именно – членство в еврозоната. Освен този опит, президентът Радев опита да дестабилизира и българското правителство с това предложение.
Водещ: Успя ли?
Теменужка Петкова: Не, напротив – консолидира българското правителство, консолидира и всички демократични сили в българския парламент. И другото, което искаше да направи българският президент, според мен, е да внесе известна доза колебание в европейските институции по отношение готовността и решимостта на България да влезе в еврозоната от 1 януари 2026 година.
Водещ: Когато в началото на седмицата бяхте в Брюксел и говорихте, включително с еврокомисаря Домбровскис, усетихте ли това съмнение?
Теменужка Петкова: В разговора с еврокомисаря Домбровскис, с г-н Донахю – председателя на Еврогрупата, и с Европейската централна банка ясно заявих позицията на българското правителство, на Българската народна банка за това, че България продължава да настоява този неин основен приоритет – именно членството ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. да бъде факт, защото България никога не е била по-близо от членството си в еврозоната, отколкото сега. Никога не сме били по-готови за това. Така че ясно заявих позицията и това, което президентът всъщност се опита да направи, смятам, че се увенча с неуспех за него. Това беше един вид саботаж от страна на президента към националните интереси на страната в името на това той да реализира свои икономически цели, лични приоритети. Това е моето мнение.
Водещ: Икономически?
Теменужка Петкова: Политически приоритети, извинявайте.
Водещ: Политически приоритети.
Теменужка Петкова: Да, политически приоритети.
Водещ: Ако една от целите е била разбиването на стабилността на кабинета, Вие казвате, че устоявате на това изпитание, убедена ли сте напълно в това? Защото ГЕРБ няма какво да губят в тази битка за еврото, но вашите коалиционни партньори – и БСП, и „Има такъв народ“, в дългосрочен план има какво да загубят от това, че в България няма да се проведе референдум за еврото?
Теменужка Петкова: Аз мисля, че никой няма да загуби от това, че няма да се проведе референдум за еврото, тъй като, както стана ясно, това е едно противоконституционно искане от страна на българския президент за провеждане на референдум. Всички юристи, всички специалисти по конституционно право много ясно заявиха, че този въпрос отдавна е решен с международен договор, по който България е страна, и това е Договорът за присъединяването ни към Европейския съюз. Ако е имало колебания дали България трябва да върви в тази посока, това е трябвало да се случи преди датата 11 май 2005 година.
Водещ: В петък Румен Радев обяви, че ще сезира Конституционния съд за отказа на Народното събрание да разгледа референдума за еврото. Думите му бяха доста силни, ще ги цитирам: „Пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията и закона“, каза той. Погазихте ли демокрацията и закона?
Теменужка Петкова: Никой не е погазил демокрацията и закона. Според мен президентът, освен че в петък продължи да всява разделение в нацията, което е недопустимо за един държавен глава, той се опита да направи препратка и по отношение на приходите, които,, според него изостават по бюджета, за сметка на големите разходи, както президентът се изрази.
Водещ: А изостават ли?
Теменужка Петкова: Аз тук имам наистина притеснения по отношение на разходите, но те са свързани с разходите, които ние всеки ден плащаме по договора с „Боташ“ – 1, 050 млн. лева всеки ден, и така – до края на този договор, на финала на който ние трябва да платим между 4 и 6 милиарда лева. Това наистина заслужава да бъде една тема и един въпрос, на който трябва да бъде обърнато сериозно внимание и трябва да се помисли, защото това е наистина много сериозен проблем по отношение на разходите, които българската държава трябва да плати по повод този изключително неизгоден за България договор.
Водещ: И все пак притеснена ли сте за приходите? Тук ще цитирам тезата на Любомир Каримански, който е член на Управителния съвет на Българската народна банка. Преди няколко дни той заяви в ефира на бТВ, че приходната част на държавния бюджет не се изпълнява според заложените параметри, като за първото тримесечие на тази година е отчетено изоставане от 20% спрямо планираното. Така ли е?
Теменужка Петкова: Министерството на финансите публикува отчетните данни за първото тримесечие на 2025 г. и от тях ясно се вижда, че е налице преизпълнение на приходите. Има изпълнение на приходите, които са с 1 млрд. 76 млн. лева повече спрямо тези приходи, които са реализирани за същия период на 2024 година. Основен принос за това да има повишаване на приходите спрямо 2024 г. имат именно данъчните постъпления. Трябва да отбележим, че Законът за бюджета влезе в сила на 27 март 2025 година. Мерките, които бяха заложени и са заложени в Закона за бюджета, свързани с повишаване на събираемостта на приходите, започват да действат сега. Т.е. ние не можем да очакваме, че буквално в рамките на няколко седмици тези мерки ще дадат резултат. Очакванията ни са в следващите месеци заложените мерки за повишаване на приходите да дадат своя резултат.
Водещ: Доволна ли сте от работата на НАП и Агенция „Митници“? Да или не?
Теменужка Петкова: Големи са амбициите по отношение на приходната част на бюджета. Разчитаме изключително много на всички колеги, които работят в Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“. След управлението на Асен Василев в Министерството на финансите и след разходите, които са заложени вече в последните 4 години и стават постоянни разходи за бюджета, беше наложително да бъдем много по-амбициозни в приходната част, защото това беше единственият вариант да бъде покрита т.нар. „дупка“ в бюджета. Така че аз разчитам изключително много на всички колеги в Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“ за това да положим усилия така, че да можем да изпълним приходната част на бюджета.
Водещ: Да се върнем на еврото. Основен страх на част от обществото ни – може би на по-бедните, на тези, които са по-социално уязвими, е това, че, въвеждайки еврото, ние ще обеднеем. Така ли е?
Теменужка Петкова: Това категорично не е така. Първо трябва да кажем, че въвеждането на еврото и членството на България в еврозоната не е някакъв проблем или някакво препятствие, което ние трябва да преминем. Това е една възможност, един шанс за България да гарантира своята финансова и икономическа стабилност. Членството ни в еврозоната ни нарежда заедно с най-силните държави в Европейския съюз. Това наистина е един много сериозен шанс България да подобри изключително много инвестиционната среда, българският бизнес да има достъп до финансиране, което е при много по-добри условия.
Водещ: Как правителството ще гарантира, че няма да има спекула при цените?
Теменужка Петкова: Правителството ще предприеме всички необходими действия така, че българските граждани да бъдат защитени от евентуални желания за спекула от страна на определени търговци.
Водещ: Как? Ценови таван или…?
Теменужка Петкова: Тук искам да кажа, че правителството ще действа безкомпромисно по отношение на такива субекти, които спекулативно и необосновано ще направят опит да увеличат цените. Това, което можем да кажем със сигурност, е Законът за въвеждане на еврото, който ясно предвижда какви са стъпките и механизмите, през които трябва да минем. Там ясно са посочени компетентните институции, които ще се намесват на всеки един етап в рамките на своята компетентност. Българските граждани нямат основания да се притесняват. Няколко мантри се разпространяват упорито. Една от тях е, че покупателната способност на българските граждани рязко ще намалее след влизането ни в еврозоната. Искам да кажа, че това категорично не е така. Нито една държава, която се е присъединила към еврозоната, не е намалила покупателната способност на своите граждани. Напротив, процесът е точно обратен. И това е съвсем логично, тъй като целта на членството ни в еврозоната е ние да имаме една икономическа и финансова устойчивост и стабилност, която ще даде възможност българската икономика да се развива много по-добре. Така че тук не можем категорично да говорим за това, че българските граждани ще обеднеят. И другата мантра е свързана с инфлацията. Твърди се, че след въвеждане на еврото съществува риск от повишаване на инфлацията. Това не е така, защото еврото не генерира инфлация. Нима през 2022 г., когато инфлацията достигна 18%, ако не ме лъже паметта, тогава еврото беше причината за това? Нали всички помним покачването на цените и рязкото повишаване на инфлацията? Така че еврото по никакъв начин не може да бъде причина за увеличаване на инфлацията. Българските граждани трябва да бъдат спокойни, че държавата е на своето място и ние ще направим всичко необходимо, за да гарантираме плавен преход към еврото.
Водещ: Сред тези мерки ли е и ценови контрол, ако това се наложи?
Теменужка Петкова: Това, което мога да кажа, е, че държавата ще мобилизира всички сили и средства на компетентните органи и ще бъде на своето място така, че българските граждани да бъдат спокойни. Тук искам да отворя една скоба и да кажа, че Министерството на финансите има специална страница, посветена на еврото. Сайтът се казва еvroto.bg. Всички български граждани могат да видят на този сайт цялата информация, свързана с процеса по въвеждане на еврото, с това към кого биха могли да се обърнат, ако установят определени проблеми в търговската мрежа, в държавната администрация, тъй като процесът по въвеждане на еврото ще засегне абсолютно всички. Така че това, което призовавам българските граждани, е да не се поддават на манипулации, а просто да се доверят на институциите, които имат компетенции по тези въпроси.
Водещ: Добре, да сменим темата с друга, още по-важна тема или поне толкова важна. Защо двумилионна София остана за безсрочно време под транспортна блокада? Защо, г-жо министър? Чии сметки се оказаха грешни – тези на столичния кмет Васил Терзиев и неговите заместници или на протестиращите, които искат 400, сега 300 лева над това, което получават?
Теменужка Петкова: Това е една изключително неприятна ситуация, която се създаде, и това, което виждаме, е демонстрация на управленската немощ на кмета на Столична община. Няма как да се отказват преговори на хора, които имат определени претенции, определени аргументи.
Водещ: Днес той каза „Не разговарям с хора, които държат заложници цяла София“ – нещо като „Не преговарям с терористи“, поне това е моят прочит.
Теменужка Петкова: Според мен, това е абсолютно грешна позиция от страна на кмета Терзиев.
Водещ: Какво щяхте да направите, ако бяхте в неговите обувки?
Теменужка Петкова: Със сигурност първото, което трябва да се направи в тази ситуация, е да се опита да потърси мнението на неговия екип, който се занимава с финансовите въпроси на общината. И тъй като към настоящия момент Столична община е все още без приет бюджет на Столична община, те могат да направят необходимото преструктуриране на разходите на Столична община и да седнат и да преговарят с всички работещи в градския транспорт по отношение на техните искания и да могат да стигнат до някакво наистина компромисно и за двете страни решение. Беше направен опит този проблем да бъде прехвърлен към държавата, но тук...
Водещ: Ще помогне ли държавата?
Теменужка Петкова: Но тук държавата е направила всичко, каквото е необходимо. Ние сме предоставили субсидия на Столична община, която е със 17 милиона повече спрямо тази, която е предоставена през 2024 година. Столична община има наличности по своите сметки към 31 март 2025 г. – това е публична информация, всеки може да я види – тя е над 638 милиона лева. Така че всичко това, което държавата е трябвало да направи, тя го е направила. Оттук нататък става въпрос за управленска възможност и компетентност, за да се реши този въпрос.
Водещ: Същия ли ще бъде отговорът ви, ако кметът на столицата се казваше Йорданка Фандъкова?
Теменужка Петкова: Ако кметът на столицата се казваше Йорданка Фандъкова, никога нямаше да се стигне до подобен проблем.
Водещ: Обвиниха ви в саботаж „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ за това, че си отмъщавате, че партията ви е загубила изборите за София, последните местни избори.
Теменужка Петкова: Ние няма за какво да си отмъщаваме. Столичани виждат какъв е ефектът от управлението на „Продължаваме промяната“ в Столична община. Аз мисля, че тук въобще не може да става дума за каквото и да било отмъщение. Просто хората видяха, че кметът Терзиев не е подготвен за тази наистина отговорна позиция – кмет на Столична община.
Водещ: Сега, стрелите между политическите партии са едно, но всъщност на карта през едната седмица е заложено бъдещето на 11 000 млади хора, които ще се явят на матура. Матурите са в сряда и в петък. Какво ще се случи там?
Теменужка Петкова: Аз много се надявам да се намери решение към този момент. Тук искам да използвам случая и да заявя, че от страна на правителството - министър Красимир Вълчев е предприел необходимите действия така, че да могат да бъдат мобилизирани всички сили и средства, с които Министерството на образованието разполага, за да може да бъде организиран транспортът на всички тези ученици, които да могат да положат спокойно матурите.
Водещ: Прозвучаха призиви – мисля вчера ги чух – на Асен Александров, Диян Стаматов – това са председателите на национално представените работодателски организации в средното образование, и депутати, и министри да предоставят личните си автомобили, личните си шофьори на тези 11 000 зрелостници, за да могат децата да стигнат до училище. Вие бихте ли направили това?
Теменужка Петкова: Да, разбира се. Защо не? Всичко онова, което е в полза на децата, на учениците, на българските граждани, бихме го направили. Разбира се.
Водещ: Добре, да завършим с безпрецедентния протест, общ протест на колегите, които работят в обществените медии. Българската национална телевизия, БНР и БТА настояват за минимум 15% увеличение на заплатите им. Възможно ли е това увеличение?
Теменужка Петкова: Законът за държавния бюджет за 2025 г. беше приет буквално преди близо 2 месеца. Това, което със сигурност мога да кажа, е, че на Българската национална телевизия са предоставени над 6 милиона лева повече спрямо Бюджет 2024. Една съществена част от тях са насочени именно към това да бъдат увеличени възнагражденията на хората, които работят в БНТ. Аналогична е ситуацията и в Българското национално радио. Там предоставените средства в повече спрямо 2024 г. са над 3 милиона. В Българската телеграфна агенция са предоставени над 600 000 лева повече, като целта е именно да се предоставят тези средства с цел увеличаване на възнагражденията. Ние много добре разбираме спецификата по отношение работата на обществените медии, но трябва да се съобразим и с параметрите, които ни предлага Законът за държавния бюджет. Всички знаем, че тази година е изключително важна за публичните финанси на страната. Ние не можем да си позволим подобни излишни и допълнителни разходи извън тези в бюджетната рамка.
Водещ: Ако трябва да бъда съвсем точна, поне синдикатите изчислиха, че общите им искания за увеличения на заплатите възлизат на 14 милиона лева. Какво казвате – че в бюджета няма 14 милиона лева?
Теменужка Петкова: Казвам, че със Закона за държавния бюджет за 2025 г. са предоставени, както вече споменах, над 6 милиона лева повече по бюджета на БНТ, над 3 милиона лева повече по бюджета на БНР и над 600 000 лева по бюджета на БТА. Това казвам. И една голяма част от тях са насочени именно към това да бъдат увеличени възнагражденията. Все пак не трябва да забравяме, че обществените медии имат и собствени приходи, които също биха могли да разпределят след решение на Управителният съвет на БНР, съответно и на БНТ, така, както преценят.
Водещ: Вариант ли е за вас като финансов министър, ако бъдат направени съкращения там, където това е възможно? Тук съвсем не визирам политическия дебат за съставите на Българското национално радио – казвам там, където е възможно, от там да се получат добавени пари, които да бъдат използвани за увеличение на заплатите?
Теменужка Петкова: Аз няма да използвам думата „съкращения“, това е извън моите правомощия и компетентности. Това, което казвам, е, че това, което държавата е поела като ангажимент, го е изпълнила – предоставила е средства, надхвърлящи тези, предоставени с Бюджет 2024.
Водещ: Не рискувате ли обаче с тази теза, която финансово звучи добре, да получите обвинение за това, че посягате на свободата на словото? Защото в крайна сметка на един журналист, за да върши качествено работата си, му е необходимо и добро, достойно заплащане.
Теменужка Петкова: Аз много се надявам да имаме възможност в рамките на следващия бюджет и следващите бюджети средствата, които са свързани с разходите за персонал, да бъдат значително увеличение. Просто казвам каква е ситуацията към настоящия момент. Ние работим в тези параметри, които сме наследили от предходното управление.
Водещ: Добре, благодаря ви за този разговор.
Теменужка Петкова: И аз благодаря.
Водещ: Финансовият министър Теменужка Петкова.