Република България

Министерство на финансите

Официална интернет страница

Календар

  • 2024
  • АПР
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30

СИМЕОН ДЯКОВ, ВИЦЕПРЕМИЕР И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ: ДАДОХА МИ 300 ПАПКИ С ИСКАНИЯ ЗА РАЗХОДИ, ВЕЧЕ ВЪРНАХ 200

03.08.2009 г.

03.08.2009 г. „24 часа"

 

Само от политическия кабинет ще пестим 625 хил. лв. годишно

- Г-н Дянков, предшественикът ви Пламен Орешарски отчете, че ви оставя хазната на плюс. След първия ден в министерството вие обаче обявихте, че ситуацията с бюджета е по-тревожна от очакваното. Какво ви изненада?

- Преди два месеца обявихме, че очакваме да има дефицит около 2 млрд. лв., и в това няма изненада. Тогава Орешарски казваше, че бюджетът ще е на плюс, но това беше чиста предизборна пропаганда.

След изборите предложих преходен период, в който да се виждаме през два дни, и говорих с него и директорите, които отговарят за бюджета, включително и за съставянето на този за 2010 г. Целта бе да влезем с летящ старт и да не губим време. Преди две седмици се твърдеше, че дупката в бюджета е 2,1 млрд. лв. Във вторник получих справка, която показва, че тя е с 650 млн. лв. повече. За две седмици е невъзможно тази сума внезапно да е похарчена!.

Имало е голямо харчене, но и скрити неща

Тази разлика я е имало, просто не е била отбелязана.

Оказва се, че бюджетът, който ни показваха, не е изчисляван на минус 6,3% икономически растеж за 2009 г., каквато е прогнозата на Агенцията за икономически анализи и прогнози, а на друга основа. Попитах защо е така и нямам задоволителен отговор. Бюджетът всъщност е изчисляван на минус 2,3%, а такава прогноза агенцията не е имала. Един вид нарочно е било скрито истинското състояние на бюджета. Миналата седмица внесох в Министерския съвет предложението за съкращаване на разходи и до края на тази искам да се стигне до цифрата 1,139 млрд. Тази сряда министерствата трябва да кажат как ще стане

това. Ако не успеят със собствени мерки, трябва да обяснят защо. След което ще работим по приходите.

- Което е по-сложната задача.

- От бюджетна гледна точка е много лесно да кажем - ще намалим разходите с 2,5 млрд. лв., трябва да се съкрати това и това. На мен ми е лесно да го форсирам, защото просто няма да подписвам ей тези палки (показва три купчини с документи в кабинета си - бел. ред.), които от министерствата са ми пратили за осребряване. Ето например агенция „Пътна инфраструктура" иска 109 хил. лв. Няма да подпиша. Има около 300 такива папки.

- 300 папки с искания за осребряване на разходи?

- Последните три дни вече съм върнал около 200 с отговор „не, няма да стане".

- За какви разходи става въпрос, не са ли оправдани?

- Сред тези, които ми направиха най-голямо впечатление, е на външно министерство. То е решило тази година, че България трябва да стане донор на хуманитарна помощ в развиващите се страни. И да отпуснем примерно по 50 хил. евро за Шри Ланка, Бангладеш, Индия. Имаше 20 такива страни.

Индия е огромна, за нея 50 хил. евро са нищо. А България е мъничка. Върнах всичките искания.

Този тип разходи не можем да си ги позволим

Има искания и от моето министерство, за семинари в Люксембург например. Проверявам на кого му е хрумнало да предложи в Европейския съвет България да спонсорира две конференции за 350 хил. лв. - във Финландия в Люксембург. Поотделно взети, това са малки суми, но тези 200 папки, които върнах, бяха за около 80 млн. лв. Това не решава дупката в бюджета, но е 7% от това, което липсва. Ако върна исканията и от тези папки тук, ще събера още около 200 млн. лв.

- Защо отменихте постановлението на предишния кабинет за намаляване на заплатите с 15%? То бе определено от Цветан Цветанов като популнстко.

- То е такова. Миналата седмица подписвах трудовите книжки на зам.-министрите.

И се оказа, че заплатите за юни са уж 85 % от възнаграждението, но другите 15 на сто са получавани като надбавки. С други думи - чиста пропаганда.

- Т.е. реално не е имало намаление?

- Точно така. Пробвали са да баламо-сат народа.

- Колко чиновници ще бъдат съкратени при вас?

- Това не се знае, ще отнеме един-два месеца. До тази сряда е поръчано да се отчете и какво е състоянието на политическите кабинети. За първите 6 месеца в Министерството на финансите политическият кабинет от петима зам.-минис-три и четирима та съветници е струвал по 60 хил. лв. на месец.

- Вие какво ще спестите?

- Ще имам двама зам.-министри. Няма да имам съветници. Зам.-министър Владислав Горанов ще е и парламентарен секретар. Не съм решил дали да имам началник-кабинет. Така на месец няма да се дават 60, а 15 хил. лв. и на година ще пестим по 625 хил. лв. само от политическия кабинет. Отделно в празните кабинети на зам.-министрите се освобождава място. Там

ще настаним два екипа, които сега са пръснати под наем,

който годишно струва 90 хил. лв. Очаквам този тип политика и от останалите министерства.

- А как ще осигурите 1,3 млрд. лв. приходи?

- По този въпрос ще работим след сряда. Искам дотогава да направим мерките за разходите, за да стъпим на някаква основа. По приходите има две основни пера, от които могат да се намерят пари - митниците и енергетиката. Първите са малко по-лесни. Това е мой ресор. Започнах да обикалям регионалните поделения, бях в Русе.

- И там веднага бе заловена голяма контрабандна пратка. Трябва да ходите по-често.

- Точно това им казах. Контрабандата беше за около 1 млн. лв. На бюджета му трябват 13 млрд. лв. Значи, ако успея да обиколя 1300 пъти пунктовете в следващите 3 месеца, контрабандата ще реши проблема. Но това, естествено, е невъзможно.

В митниците годишно се губят около 1 млрд. лв.

Т.е. през четирите месеца до края на годината оттам могат да дойдат около 150-200 млн. лв. Ще обикалям всички регионални митници, ще се срещам през ден с ръководството в София. В страната са 6. В Русе е най-голямата. Там говорихме, че износът е паднал с 30%, на тях не им трябват хора, които да стоят на границата. От друга страна, големите пари, ако не влизат оттам чрез ДДС, са от акцизи, главно на горива.

Те не се изчисляват на границата, а като дойдат до разпределителните депа. Разбрахме се някои от хората на границата да се прехвърлят там, за да съберем повече от акцизи.

Работим и по свързването на информационната система на Н АП и митниците. Искам през следващите Юднитовада стане, иначе някой ще изхвърчи от поста си. Оптимист съм, че нещата ще станат.

- Колко ще спестим, ако бъдат замразени енергийните проекти?

- Трябва да излезе информация къде отиват парите на структури като Българския енергиен холдинг. От холдинга отчитат приходи от 5,1 млрд. лв., а печалбата преди данъци е 105 млн. лв., т.е. маржът на печалба е 2%. Средно в света на такъв тип енергийни компании е около 20%. Губят се 18 на сто, или 900 млн. лв. са изчезнали.

- Това плод на какво е - на неефективно управление, на неефективност на компаниите?

- Неефективност е мека дума. Тези 900 млн. лв. някъде липсват в системата. Вълнувам се от това, защото ако тези пари бяха отишли като печалба, от данъците върху нея бюджетът щеше да печели около 400 млн. лв. годишно. Подозирам, че тези пари се вкарват като инвестиции в проекти като АЕЦ "Белене". После потъват някъде, без да е ясно дали това е полезно за икономиката.

Голямата дупка е в НЕК. Има приходи от близо 3 млрд. лв. и от тях печалбата е 50 млн. лв. Не е възможно процентът на печалба да е толкова малък.

- Този тип предприятия са сред натоварените и със социална функция. Когато регулаторът определя цените им, се съобразява как по веригата ще се отрази на електроразпределителните компании, за да не рефлектира върху цената на тока за бита.

- Цената у нас е по-висока от средната за региона. Ако българите не плащаха много за ток, тогава мога да се съглася. Но това не е така.

- Категоричен сте, че държавата няма пари за енергийните проекти. Успя ли г-н Трайков да ви запознае с анализа, който обеща да направи на проекти като "Белене", "Южен поток"?

- Той и екипът му работят денонощно.

Срещаме се всеки ден, но анализът ще отнеме няколко седмици. Оказа се, че

няма икономически и финансов анализ на „Белене"

Проектът е тръгнал без него. Тепърва трябва да прегледаме договор по договор - стойност и изпълнение. Цялостен такъв няма.

- Приватизацията в енергийния сектор...

- Е нужна. Най-бързият начин това да стане, защото все пак светът е в криза, е с частично миноритарно предлагане на борсата. Примерно 15% от НЕК, 15% от различните части от БЕХ, а може би и целия холдинг. Това зависи от първия му консолидиран бюджет, който трябва да излезе в понеделник. Най-лесният начин да се изсветли работата на БЕХ е да има повече прозрачност на отчетите.Това ще стане, като излезе на борсата. Там е най-лесно да бъдат предложени първо 15%, после още 15 % на чужди инвеститори, пенсионни фондове или др.

При криза това е много по-добра идея, отколкото да се предложат 50%. Тепърва ще се мисли и също е възможност, ако има добър инвеститор. Този процес ще отнеме поне половин година.

Почваме не от нула,

а от отрицателна позиция

Тъмнината по тези проекти е пълна. И това е правено съзнателно.

- Каква е нагласата - ще има ли догодина увеличение на пенсиите, или ще бъдат замразени?

- Рано е да се каже. Според мен ще бъдат замразени. Първо трябва да се работи по бюджета за тази година. От четвъртък почнахме работа и по бюджета за 2010 г. Тя е била задържана, изоставаме с 60 дни. В момента е най-важен бюджетът за 2009 г. Ако се окаже, че има голям дефицит, това ще попречи на влизането ни в еврозоната. Искам да стартираме и нотификацията за влизането в ERM II (т.нар. чакалня преди въвеждане на еврото - бел. ред.).

- Преди няколко месеца от ЕК категорично порязаха това наше намерение.

- Тя има своите мнения, ние нашите. До края на годината ще изпълним и единствения критерий, който не покривахме - за инфлацията. Ще слезем под 3% на годишна основа. Това е следствие от кризата - нямаме заслуга нито ние, нито предишното правителство. Сега проблемът е да не влезем в неизпълнение на другия фактор - дефицитът да мине над 3%. В момента се движим около 2,2 - 2,5 на сто. Още малко удари ни трябват, например в социалната сфера или икономическата ситуация да стане по-лоша в края на годината, което ще стане, но не зависи от нас. Ако минем 3% дефицит, влизането ни в еврозоната ще се забави с още 2 г., защото бюджетът за 2010 г. ще е още по-труден.

Имаме шанс в последната година на мандата да въведем еврото.

- Обмисляте ли вдигане на данъците?

- Не, то няма и да помогне, защото бизнесът е в трудно положение и ако вдигнем данък печалба, ако тя е нула, не се печели нищо. Вдигането на ДДС е лоша идея. Това удря не само бизнеса, но и потреблението.

- Промени ли влизането ви в политиката плановете на съпругата ви, която също работи в Световната банка и имаше покана да се присъедини към екипа на американския президент Барак Обама?

- Да. Преди седмица решихме, че това, което става тук, се случва много рядко и е шанс и за двама ни да използваме знанията и опита си. Тя си промени плановете и

след две седмици семейството ми ще дойде

Сложил съм си Skype и късно вечер говорим - всеки ден. Оказа се, че предишният министър е забранил използването на Skype, миналата седмица отмених забраната. Иначе не мога да си видя децата.

- Ще ви помага ли тя като експерт?

- Разбира се, неформално ще помага много, защото се занимава точно с тази макроикономическа ситуация, с международни финанси. Работила е с Алън Грийнспан във Федералния резерв (Централната банка на САЩ - бел. ред.) по време на източноазиатската криза, след това и в MB Ф. Аз съм микроикономист и се допълваме. Така че тя, като дойде, икономист номер едно и номер две в България ще живеят заедно и това ще помогне.

- Как прекарахте събота и неделя?

- В работа. И двата дни започнах със среща с премиера. Видях се и с половината от останалите министри: Росен Плев-нелиев, Дани Фандъкова, Вежди Раши-дов и т.н. А в Министерството на финансите целодневно работи и екип от бю-джетари - голяма част от тях прекъснаха отпуските си, за да дойдат. До сряда това ще продължи без почивка. Това е задача номер едно - бързо съкращаване на разходите.

 

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация