Маринела Петрова
Контакти
ул. "Г. С. Раковски" 102
1040 София, България
Дата на раждане: 13 октомври 1969 г.
Образование: Магистър по икономика, Университет за национално и световно стопанство и Магистър по европейска интеграция, Софийски университет „Св. Климент Охридски"
Следдипломна квалификация (Австрия, Япония, Обединеното кралство, САЩ и Холандия) - анализ на икономическите политики, финансово програмиране и макроикономическо прогнозиране, координация и управление на икономическите политики в ЕС, и умения за водене на преговори.
Професионален опит:
През 1992 г. започва като експерт в Агенцията за икономическо програмиране и развитие (впоследствие преименувана на Агенция за икономически анализи и прогнози), в която през май 2001 г. става директор на дирекция „Европейска интеграция". Отговаря за преговорите по изпълнение на икономическите критерии за членство в ЕС и по глава „Икономически и паричен съюз". През 2009 г. постъпва в Министерството на финансите като директор на дирекция „Европейски въпроси и политика". От октомври 2010 г. е директор на дирекция „Икономическа и финансова политика" в Министерството на финансите, където отговаря за изготвянето на Националната програма за реформи и Конвергентната програма, наблюдението по макроикономическите дисбаланси, подготовката на позициите и участие в съветите ЕКОФИН, Икономически и финансов комитет (EFC), Комитета по икономически политики (EPC), Бюджетен комитет и други европейски формати. Има пряка отговорност в подготовката на присъединяването на страната ни към Икономическия и паричен съюз. От юли 2016 г. заема длъжността заместник-министър.
Свободно владее английски език, ползва френски и руски.
При изпълнение своите функции Маринела Петрова ще осъществява наблюдение върху дейността на „Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД и оперативно ръководство и координация на дейността на следните дирекции в Министерството на финансите:
1. дирекция „Държавен дълг";
2. дирекция „Държавни помощи и реален сектор";
3. дирекция „Икономическа и финансова политика";
4. дирекция „Международни финансови институции и сътрудничество";
5. дирекция „Национален фонд";
6. дирекция „Регулация на финансовите пазари".