Република България

Министерство на финансите

Официална интернет страница

Календар

  • 2024
  • АПР
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30

ЗА БЮДЖЕТА ЗА 2011 ГОДИНА – КАК ЩЕ ГО УСЕТЯТ ХОРАТА, ЩЕ СТАНАТ ЛИ ПО-БОГАТИ

26.07.2010 г.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в сутрешния блок на БНТ1 „Денят започва"

Водещ: Здравейте отново, аз съм Марин Маринов, вие сте със сутрешният блок на БНТ. Продължаваме с вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков, който е гост в нашето студио. Добро утро, здравейте, господин Дянков.

Симеон Дянков: Добро утро.

Водещ: Преди малко не знам дали гледахте от БСП Деница Златева каза, че България е болна от ГЕРБ, имало такова заболяване. Тя даже проверила в „Уикипедиа", каза, че има такова заболяване, смятат социалисти България е болна, казаха, че имало лечение за това нещо и лекарството се казвало БСП. Как гледате на това?

Симеон Дянков: Достатъчно е просто да се сравни България със съседките ни, за да се види, че България е в най-здравословното състояние от гледна точка на икономика, от гледна точка на финанси. Вижте какво става в Румъния, Гърция, вижте какво става в Сърбия. Предишната седмица имаше тревожни новини от Унгария за пореден път. На фона на голямата криза в Европа, България стои много добре и фискално, и икономически. Разбира се, винаги има какво допълнително да се направи, така че е хубаво като един организъм да ходим по-често във фитнес-центъра за административна реформа, за здравна реформа и т.н., но здравето на България, фисканлното, е доста по-добро от това на съседите.

Водещ: В страните, които изредихте, там се вдигат данъци, на някои места се намаляват пенсии, бюджетни заплати.

Симеон Дянков: Точно така.

Водещ: Това е основата за сравнение?

Симеон Дянков: Да, ние успяваме големи бюджетни дефицити, голям дълг. България има най-ниския дълг в цяла Европа, с изключение на Естония. Ние сме сребърните медалисти, което пък ни позволява в по-дългосрочен срок ние да мислим как като държава можем да използваме повече ресурс и от ЕС, и от други институции, за да подобрим инфраструктура, образование т.н. Другите страни това го нямат, напротив, те с години - Гърция, Румъния, ще трябва да съкращават разходи, да държат ниски пенсии, ниски заплати, да увеличават данъци. Ние успяваме засега да избегнем това и в следващия бюджет за 2011 година, който, между другото, на утрешното заседание на Министерски съвет (МС) влиза, първата официална стъпка, също ще покажем, че няма да увеличаваме данъци за 2011 година, няма да намаляваме пенсии и заплати. Това е сравнителен успех на фона...

Водещ: Няма и да увеличавате, нали така?

Симеон Дянков: Няма и да увеличаваме, но няма и да намаляваме, както го направиха всичките ни съседки. Това е сравнителен успех на фона на все още продължаващата европейска криза.

Водещ: Хората обаче са така устроени, че не се сравняват много с гърците, унгарците или румънците, а се сравняват със себе си преди година-две. Има не знам дали видяхте, едно социологическо проучване излезе вчера, една от агенциите затова как според тези данни, половината от българите смятат, че животът им се е влошил за тази една година. Сравняват с преди една година.

Симеон Дянков: Да, да, разбирам. По време на икономическа криза е нормално хората да имат по-малко възможности, това обаче е в цяла Европа. Същото социологическо изследване в цяла Европа би показало точно същото - днес европейците живеят по-бедно, отколкото живееха преди година, определено преди две години. Важното е как се минава през този тежък период и дали след година, две години, в рамките на този мандат на ГЕРБ, българите ще живеят по-добре. И отговорът там е „да, така ще бъде", защото вече имаме основите на много по-добра икономическа, финансова политика, за евросредства. Днес тази сутрин като пътувах насам гледах справките. Макар че България има много повече какво да направи с евросредствата, средното ни усвояване за тази година е близо осем пъти повече, 800% по-голямо от същия период миналата година.

Водещ: Много ниска беше базата.

Симеон Дянков: Много ниска е базата, но 800 пъти растеж е много по-добре отколкото никакъв растеж. Така че по този начин трябва да си удесеторяваме възможностите тази година и следващата година, за да станем една нормална европейска държава от гледна точка на усвояване на фондове. Наистина базата беше много ниска и точно затова тези, които са били на власт, не трябва да критикуват, защото тази ниска база е техният неуспех.

Водещ: Готови сте с макрорамката на бюджета за 2011 година, някои числа излязоха...

Симеон Дянков: Действително, обсъждах я в края на миналата седмица с премиера, с някои от министрите. Утре влиза макрорамката на Министерски съвет и вече оттам нататък процесът е такъв - имаме един месец август по всички министерства и агенции това да се обсъжда, след това в началото на септември да влезе в Министерски съвет и до края на септември да вече да е в Народното събрание. Това е с около месец и половина по-рано отколкото се прави обикновено, целта е повече сигурност, повече стабилност и за домакинствата, и за бизнеса.

Водещ: 3% икономически растеж...

Симеон Дянков: Това се залага, да.

Водещ:... 2,5% дефицит от брутния вътрешен продукт, 1,8% инфлация.

Симеон Дянков: Точно така. Това е макрорамката. Това са основните показатели на макрорамката за бюджет 2011 година.

Водещ: Този бюджетен дефицит е по-нисък от това, което е в актуализирания бюджет?

Симеон Дянков: За тази година, да. Това беше и препоръката на ЕС на последното заседание на министрите на финансите, където България, заедно с четири други държави, общо 24, влезе в процедура на свръхдефицит за тази година. Препоръката на ЕК за следващата година, за да излезем от тази процедура, е да влезем в бюджетен дефицит под 3%. Ние като направихме сметките, смятаме, че 2,5% дефицит ще успеем за следващата година да постигнем. Ако това го постигнем, ние ще бъдем в първата тройка, трите най-добри държави в ЕС. И сега при този дефицит, който имаме за тази година, ревизирания бюджет, ние сме 4-ти, в смисъл 23 държави с ЕС имат по-големи дефицити от България за тази година.

Водещ: А защо не си поставите за цел нулев бюджетен дефицит?

Симеон Дянков: Ще е трудно в рамките на една година да се тръгне към балансиран бюджет, ние го поставяме в средносрочната програма до 2013 година това да стане.

Водещ: Остава като цяло.

Симеон Дянков: Остава като цяло, всъщност сме го разписали, дали сме го на ЕК. Утре в Министерски съвет влиза, всъщност, не само рамката за 2011 година, а за три години - 2011, 2012, 2013 година. 2011 година, разбира се, е много по-подробна, но в утрешното ни заседание аз ще предложа до 2013 година да стигнем до балансиран бюджет. Това е важно за дългосрочното развитие на България. Но както казах, за разлика от много от държавите, и съседки, и въобще в Европа, това, че България има един от най-малките външни дългове, вторият най-малък след Естония, ни помага дългосрочно. От тази гледна точка, една от добрите новини за миналата седмица, беше обявяването на следващия етап на административната реформа, която реално от следващата година ще започне да ни спестява или от края на тази година ще започне да ни спестява повече пари, което е заложено също в макрорамката за 2011 година.

Водещ: Имате предвид съкращенията, икономиите по отношение на административната реформа, нали така?

Симеон Дянков: Да, точно така. Това, което обявихме, още 22 агенции, институции в централната власт ще бъдат съкратени, още 36 ще бъдат слети, около 2 500 души оптимизация. Това е за около една година - 6-9 месеца това трябва да стане, така че да завършим този етап на административната реформа. Следват още етапи, не е само административната реформа, не е само да съкращаваш хора и институции, административната реформа е като направиш оптимизация, да кажеш какви са услугите, които тези институции предлагат. И на следващия етап, отсега започваме да го разговаряме, това е темата за електронно правителство. Като знаем вече какви услуги остават, да ги направим по-лесни за гражданите и за бизнеса. Както и цялостната концепция по какъв начин администрацията трябва да помага за планирането на дейности в държавата. Ако мога един пример да дам, вчера използвах неделния ден и пътувах до новата археологическа находка над село Старосел, не знам дали сте чели пресата, от пресата го научих това. На върха... На един връх над селото Старосел, казва се Кози грамади, археолог Иван Христов, се казва, е намерил едно голямо тракийско селище на одрисите.

Водещ: Тракийското Мачу Пикчу.

Симеон Дянков: Точно така. Аз вчера катерих, медиите така малко бяха заблуждаващи, те казаха на 15 километра от Старосел. Аз си мислех - това е 20 минути път с кола, оказа се че е един голям баир, три часа се катерихме. Прекрасно място, няма пътища, а около него има още тракийски могили. Значи задачата на някои от тези министерства - Министерство на транспорта, примерно, е да мисли как около това място - Старосел, въобще около тракийските могили, как държавата администрация да направи услуга на хората и оттам и за работни места и въобще на туризма, как да построят по-добра инфраструктура. Това е следващата задача. Има много такива примери. Преди две седмици, примерно, бях в Смоленско, едно село високо в планината Осиково, където се прави много добро българско сирене, много добри ягоди, обаче няма път. От 20 г. вече на всички избори на кмета и на жителите им се предлага да гласуват за някоя партия, за да им построи тя пътища, но няма никакъв път и за около час половина се катериш 10 км. Този тип проекти, продукти, е това, което държавната администрация трябва да планира и да извършва.

Водещ: Как ще ги мотивирате? Държавната администрация излязоха данни, е всеки трети от държавната администрация ще бъде съкратен. Означава ли това, че администрацията ще стане по-ефективна или просто ще бъде по-малобройна?

Симеон Дянков: Ще стане по-ефективна, защото ще е по-добре платена. Имаме определен фонд работна заплата, част от това по време на кризата се спестява, оптимизира се, част от това обаче остава и това е планът на държавната администрация и реформата в нея, част от това да остава като по-добри стимули, които вече в някои институции са почнали, като цяло това ще стане то 1 януари 2011 г., така че да могат хората да бъдат по-мотивирани. От две гледни точки - средната заплата да започне да се качва в държавната администрация и частта, която е истински стимули - някой, който работи по-добре, те също да чувстват, че са по-ценени. В момента такава процедура няма или поне не е във всички министерства и учреждения, това трябва да стане. По моето министерство виждам, аз вече съм съкратил 20% от числеността в Министерство на финансите, същите неща правим, така че някакси е възможно при по-добри стимули и при по-добра организация с 80% от хората да се върши 100% от работата.

Водещ: Казахте, че освен рамката за бюджета за следващата година, за 2011 г., цялата прогноза до 2013 г. ще бъде внесена, там какво пише в дългосрочната прогноза по отношение на данъци, по отношение на пенсии, бюджетни заплати, намеренията какви са?

Симеон Дянков: Намеренията са данъците да си останат такива каквито са до края на мандата 2013 година. Всъщност ние сме казвали многократно, че една от нашите цели, не единствената, но една, е България да стане страната с най-ниско данъчно бреме, и от гледна точка на домакинства, и от гледна точка на бизнес, до края на нашия мандат. Кризата донякъде, макар че на всички им е трудно, някак си ни помогна, защото ние бяхме номер седем като влязохме на власт преди година, сега сме номер 2, в смисъл, 5 държави си увеличиха данъците, ние не ги увеличихме. И по този начин ние в момента имаме най-ниският корпоративен данък, най-ниският данък общ доход, трети сме по ДДС, в смисъл, общо взето, кризата на този етап, и това е голямата наша борба във финансовото министерство, ние да запазим и всъщност подобрим позициите си. Данъците остават ниски, целта е най-ниското данъчно бреме и за бизнеса, и за гражданите в целия ЕС. Ако това успеем да го направим това, ръстът, който предполагаме за следващата година, е 3%, а за 2012, 2013 г. се увеличава съответно на 4% и 4,5%, близо 5% за 2013 г., което пък ще ни позволява за периода 2012-2013 г. да мислим и за увеличение на пенсии и заплати. Това е за 2011 г. няма да е възможно, защото Европа все още излиза от кризата.

Водещ: Т.е. да не вярваме на социалния министър Тотю Младенов, който обеща на пенсионерите вдигане на пенсиите?

Симеон Дянков: 2011 г., това ще е изключително трудно това да стане, просто такава е реалността.

Водещ: А по отношение на осигуровки, вдигане на осигуровки, на кого да вярваме?

Симеон Дянков: Премиерът ми поръча четвъртък-петък да правим анализ. Във финансовото министерство правим анализ. Аз не съм привърженик на това да се увеличават осигуровките, това е един вид увеличаване на данък, данък върху труда. От тази гледна точка, големият ефект е много ясен - по-малко хора ще влизат на работа, работодателите няма да отварят толкова работни места. От тази гледна точка, моето мнение е, че не трябва да се вдигат социалните осигуровки за 2011 година. По същия начин, по който сме казвали, че по време на криза не трябва да се пипа данъчната система, да остане такава, каквато е, за повече сигурност, повече стабилност.

Водещ: Решението ще бъде политическо в крайна сметка?

Симеон Дянков: Чакаме анализа, мнението на Министерство на финансите вече го казвам - лоша идея е да се увеличават социалните осигуровки за 2011 година.

Водещ: Ще бъде компромис общо взето, ако се стигне до такова...

Симеон Дянков: И ще видим анализа какво показва - колко работни места ще се загубят, защото една от статистиките, които нас ни радва, умерено, радва, че последните четири месеца безработицата е спаднала с един процентен пункт - беше 10,26% в края на февруари, сега е близо 9%. В смисъл, там нещо положително става, макар и бавно - безработицата пада. Част от това е ниските осигуровки, въобще ниското данъчно бреме в България, което дава възможност на повече бизнеси да си вършат добре работата. Сега, ако увеличим социалните осигуровки от следващата година, това ще е един лош сигнал за бизнеса от гледна точка на работни места, затова не мисля, че е добра политика.

Водещ: Остава целта ERMII?

Симеон Дянков: Остава целта, но разбира се, първо Европа трябва да си подреди къщичката. Много неща станаха от края на януари - почна гръцката криза, напоследък има проблеми в няколко други държави, миналата седмица, както казах, излезе една тревожна новина от Унгария, че Международния валутен фонд (МВФ) е напуснал преговорите и има вероятност „Муудис", едната от двете големи рейтингови агенции да намалят кредита на Унгария, което пък ще направи по-трудно възможността те да взимат други пари отвън, а това пък буди тревоги в целия Европейски съюз. Някои държави като се клатят, цялата европейска икономика също има повече тревога. Затова нашата главна цел стана, не беше такава аз като станах финансов министър и аз как си представях първата година, но по неволя, стана запазването на финансовата стабилност, запазването на данъчната ни политика. И смятам, че в първата година можем да отчетем някои успехи.

Водещ: Тоест ERMII и eврозоната, тази перспектива до 2013 година не фигурира като цел, така ли да ви разбирам или?

Симеон Дянков: Не, не, напротив, фигурира до 2013 година определено. Просто изчакваме влизането в ERMII и оттам в eврозоната предполага стабилна eврозона. В момента стабилна eврозона няма, има някои положителни резултати както стрес-тестовете видяхме в петък късно вечерта излязоха сравнително положителни за голяма част от ЕС, но все още има доста съмнения. И както казах, всеки месец излиза някоя тревога - беше Гърция, след това беше Ирландия, след това Испания и Португалия, напоследък Румъния, сега Унгария и просто Европа трябва да го преживее този тежък период. Аз съм убеден, че ще го преживее, вече виждаме излизане от кризата на някои големи икономики като Германия. Но 2011 година ще бъде годината, където всички големи анализатори казват, че вече Европа ще е навън.

Водещ: А беше ли грешка поставянето на тази цел в края на миналата година - влизането в чакалнята на eврозоната? Щото за Гърция все пак имаше податки, че нещата вървят на зле там.

Симеон Дянков: Да, просто не се знаеше, че една наистина сравнително малка икономика, Гърция е под 2% от европейската икономика като цяло, 1,8% е гръцката икономика от европейската икономика. Не се знаеше и никой не предполагаше, че ще има такъв огромен ефект върху цялото мислене на анализатори и инвеститори в ЕС. За мен поставянето на високи цели е добра идея и аз винаги го сравнявам със спорта, преди време съм бил спортист. Като отиваш на олимпиада или въобще на състезания, надявам се, че никой не казва - дайте, да сме шести в състезанието, всеки казва - дайте, да сме номер едно и как това да го направим. От тази гледна точка влизането в eврозоната за България е една от целите, където ние се отличаваме и ще се отличим от някои от нашите съседки. Та винаги е хубаво да имаш високи цели...

Водещ: Стига да е реалистично, освен всичко друго зависи другите аспекти какви са?

Симеон Дянков: Да, разбира се. Преди гърците станаха две неща в началото на тази година, които забавиха процеса - едното е Гърция, за което говорихме, другото е анексите. Те излязоха в...

Водещ: Това са прословутите договори?

Симеон Дянков: Да. Последната седмица на януари може би, беше най-тежката седмица, която в първата година на власт аз имах и въобще моето министерство, защото и двете новини излязоха едновременно. При наличие на две тежки, негативни новини е много трудно да следваш целта точно в срок. И затова тогава целта се измести - стабилна данъчна политика, да не вдигаме данъци, да не сваляме заплати и пенсии, което успяваме досега, а и с Бюджет'2011 ще затвърдим това за следващия период.

Водещ: Имат ли значение за вас, държите ли на мнението на лидерите на Синята коалиция?

Симеон Дянков: Да, държа, разбира се. Господин Костов е много опитен политик, много време е бил в политиката, разбира от икономика и финанси, така че винаги се вслушвам в това, което казва. Мартин Димитров също е много добър икономист, така че се чуваме често, виждаме се сравнително често, както и с господин Сидеров, между другото. А и...

Водещ: Питам ви, защото те поставиха като искане от тяхна гледна точка, спешен антикризисен план за излизане от кризата, препоръчаха на премиера да поиска от своите министри до 1 септември да...

Симеон Дянков: Ние се вслушваме, разбира се, това не означава с всичко, което казват. Идеята до септември да има антикризисна програма за мен, не е добра идея. Така че, макар че се вслушвам в нея, продължаваме да действаме по това, което имаме. Всъщност нашият отговор е - септември влизаме с проектобюджета за 2011 година.

Водещ: Това ли е антикризисната...

Симеон Дянков: България вече, икономиката излиза от кризата. И въпросът е как като икономиката излиза от кризата, главно чрез износ, ето промишленото ни производство вече трети месец се покачва с малко, но се покачва. Не е само износът значи, а и промишленото производство се покачва. Има вече повече кредит в банковата система. За миналия месец беше най-добрият месец от 14 месеца насам, там нещо става. Въпросът е как икономиката, като дърпа нагоре, как и приходната част да дърпа. Ние икономистите знаем, че приходите някъде шест месеца се забавят от дърпането на икономиката, защото ти трябват инвестиции, трябва ти оборот. Тези шест месеца идват сега, август, септември би трябвало да видим доста по-добри приходи и всъщност там са насочени всичките ни усилия, основната работа е там. Неслучайно премиерът вчера каза - гледа НАП, гледа митниците. Аз гледам и НАП, и митниците всеки ден.

Водещ: Доволен ли сте от това, което виждате?

Симеон Дянков: Никога не съм доволен, винаги може да се направи повече, но пак казвам...

Водещ: От кое не сте доволен в НАП и в митниците? И в еднаква степен ли сте недоволен?

Симеон Дянков: Малко зависи седмица по седмица, понеже в петък се занимавах - имахме първо обща среща, след това отделни срещи. Обобщението е следното - митниците се справят много добре със събирането на ДДС. Там събирането на ДДС за тази година е надпланово за тази година и по-добро от 2009 година - някъде 115-116%. ДДС в митниците - добре, акциз, алкохол - добре, около 110% от събираемостта. Акциз на горива върви нагоре, още не е 100%, но всеки месец се подобрява. Акциз на цигари - все още не е добре, там все още има голяма борба. Като цяло обаче, митниците има добра тенденция нагоре. НАП - справя се добре с корпоративен данък, социални осигуровки. Не се справя добре с ДДС. ДДС веригите е тема, неслучайно една от веригите миналата седмица за мен една от добрите новини беше съвместната работа с НАП и МВР, на Цецо Цветанов една разработка заедно с нас, където хванаха една верига за ДДС източване. Забележете, която работи от 2005-2006 година. Това ме наведе на мисълта, имахме една дълга среща със служители на НАП - дайте ми, всички разработки от 2006 година, които вие сте разработили. И всъщност бе за мен, една сравнителна изненада - от 2006 година има над десет разработки по различни вериги с коя фирма, как и какво е правила. Те чак сега излизат и моят въпрос беше - добре, 2006 година не направихте ли нещо? Разписахме ги, но общо взето ръководството не реши, че това е важно. 2007, 2008, 2009 година - нищо, общо взето нищо. Това е първото правителство и благодарение на премиера и благодарение на работата в НАП и митниците, благодарение на Министерството на финансите, МВР, където нещо се прави, за да се спират тези вериги.

Водещ: Оценката ви се различава от оценката на премиера по отношение на Ваньо Танов и митниците. Това, което вчера чухме от него.

Симеон Дянков: Просто гледам в сравнение, за мен е много важно, как ние се справяме, както вие правилно казахте - хората сравняват по себе си - миналата година бях три седмици на море, тази година само две ще мога да си позволя. За мен, като икономист, е важно сравнението с другите държави. Аз като ходя в Брюксел, срещам се с другите финанси министри, ние всеки месец се отчитаме - как са ви проходите, НАП, митници и т.н. България стои, не сме отличниците, но сме в първата тройка-четворка на Европа, от гледна точка на финансова дисциплина. Да, може да се подобри и НАП, и митници, но като цяло трябва да сме реалисти, че икономическата ситуация в Европа продължава да е тежка.

Водещ: Засега оценката ви е позитивна. Добре, като казахте - човек сравнява с миналото си, догодина като си мисли за тази, същият този човек, който сега казва - за една година ситуацията ми се е влошила, според вас как ще разсъждава, днес какво сме? 26 юли 2011 година.

Симеон Дянков: Аз гледах едно..., не гледам много телевизия, признавам, но „Панорама" гледах предишния петък и заради премиера имаше накрая един гръцки бизнесмен и той каза - проблемът на българите е, че те са много песимистични. Той също сравняваше, както аз, каза в Гърция гледате какво става - стачки, журналист току-що беше прострелян, миналата седмица, министър избухна бомба в ръката му, вижте какво...

Водещ: Да, но не се сравняваме с Гърция, сравняваме се с нещо...

Симеон Дянков: Да, да, знам, но просто казвам от тази гледна точка, следващата година ще бъде по-добра от тази година за средния българин, за бизнеса, за домакинствата и т.н. Но съм убеден, че ако се направят изследвания, те няма да кажат всичко е прекрасно, винаги има нещо какво да се поправи. От тази гледна точка аз не го гледам като негативизъм в българите, аз си мисля - ние просто сме една нация, която иска много да постигне за кратко време да го постигне. Дълго време, последните 20 години, не сме имали кой знае какви успехи, сега искаме в няколко години и месеци това да стане, аз също искам това да стане. От тази гледна точка, следващата година, следващият бюджет е по-добър от този.

Водещ: Добре, последно да ви питам това, което и миналия път ви питах при предишния ни разговор - кога хората ще усетят по джоба си и по хладилника си, че кризата е свършила, че вече България излиза от кризата?

Симеон Дянков: До края на тази година вече виждаме... Не само износът расте, както казах миналия път, а вече и цялостната промишлена продукция расте. Миналият месец беше първият месец, където в строителството, в строителния бранш се забеляза първия неспад. С други думи, вече строителството не спада, както беше месеци наред. Това е и заради магистрала „Тракия", магистрала „Марица", „Люлин" и въобще някои от другите...

Водещ: Тоест, на чисто потребителско ниво това какво означава за обикновения човек? Кога ще разбере, че кризата е свършила?

Симеон Дянков: Значи, като тръгне икономиката, прибавяш шест месеца... Понеже икономиката тръгна някъде март, април, това означава септември, октомври би трябвало хората да започнат да чувстват, че нещата се подобряват. Това вече го виждаме от това, че безработицата като цяло се е намалила с над 1%. Значи, някои хора сега имат работа, които са нямали работа преди. Но хората по заплати, по пенсии, трябва да изчакат известно време, защото има и постоянни външни удари - Румъния знаете, преди месец, сега Унгария. Това влияе на целия регион, защото хората казват - а, нещо има проблем в Румъния, какво става с другите държави? Изчакват малко, тъкмо си оправят настроението, така да се каже, инвеститорите, Унгария има проблем. И ние стоим като един остров.

Водещ: Тоест, октомври...

Симеон Дянков: Да.

Водещ: ... първи признаци. Миналият път казахте - като се върнем от море, което значеше някъде август-септември...

Симеон Дянков: Септември-октомври, да.

Водещ: Добре. Благодаря ви за този разговор.

Симеон Дянков: И аз ви благодаря. 

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация