Република България

Министерство на финансите

Официална интернет страница

Календар

  • 2024
  • МАР
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31

ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ В ПРЕДАВАНЕТО \"ПОРТФЕЙЛ\" НА \"ДАРИК РАДИО\" - 19/05/2006

19.05.2006 г.

"Дарик" радио интервю на Миа Михайлова, 19 май 2006 г.

 

Джеймс Роуф каза в студиото на Дарик, че въпреки всичко доста са отпуснали кредитната политика по отношение на бюджета, на бюджетния дефицит и на излишъка. Казва, че доста по-меки препоръки са дали тази година, така, на министерството, на вас. Но на мен ми се иска да ви попитам, тъй като вие обявихте преди да започне срещата с фонда, че смятате, че споразумението ще бъде... краят му ще бъде септември и че няма да бъде удължено. Кое наложи удължаването с още 6 месеца на споразумението?

Ами, в интерес на прецизността ще си позволя да ви поправя - аз обявих, че няма да има ново споразумение. Никога не бих коментирал въпроси, които предстои да се

дискутират с партньорите ни. Аз обявих още след последната мисия, че през май месец ще дискутираме евентуално удължаване на споразумението, поставено в контекста на цялостните ни преговори. И това, което споменавате за смекчаване на позиции, е също елемент от комплексните ни разговори, които водихме.

Защо половин година преди да станем членове на ЕС имаме още нужда от фонда? Тогава така ще задам въпроса.

Ами, защото... най-малкото, защото критериите за изпълнение са в рамките на цялата година. Споразумението изтичаше през септември. Така или иначе, ние тези критерии трябва да ги изпълним, ако искаме да запазим, позволете ми израза, доброто си име като страна, изпълняваща поети ангажименти. И в този аспект няма голяма разлика дали споразумението ще изтече през септември или през декември. Изключителните преимущества на това да удължим споразумението до декември в контекста и на

изключително важния период на оценки от Брюксел за цялостното ни обществено-икономическо развитие ни накара да помислим, че е по-добре да имаме още един партньор, какъвто е МВФ, отколкото след 10-годишно и по-дълго даже партньорство, точно в решителния момент да прекратим споразумението няколко месеца преди датата

на нашето членство. Вярвам, че 1 януари 2007 г. ще бъде дата на членството ни.

Всъщност това е добре, защото, от друга страна, може би така се тълкува и от много от финансовите анализатори. Това означава ли, че правителството има по-голям бюджетен апетит, има по-слаби ангели за поддържане на икономическата и финансова стабилност?

Не, не бих казал. Не е пряко свързано с такива опасения.

Значи, не е свързано с това, ако бяхме получили по-добра оценка от Европейската комисия в доклада?

Ами, също няма пряка връзка.

Така, всъщност питам ви, защото всъщност фондът е по-мекият вариант на маастрихтските критерии и всъщност се получава така, че имаме едно второ сито. Тоест, има доста, така, рискови моменти. Кои са, според вас, те по отношение на финансовата стабилност и на бюджетната?

Ами, аз ще разширя малко отговора. Вие споменахте, че фондът е по-мек вариант от маастрихтските критерии. Да, има голяма доза истина. Както виждате, при последните прегледи с фонда предоговаряме редица критерии, които са се оказали и трудни за изпълнение и ние сме забавили... Докато маастрихстките критерии никой не ги е предоговорил досега, не само ние. Тоест, те действат доста автоматично. И от тази гледна точка на нас ни се струва, че консултациите, които ползваме от фонда, са добре дошли за цялостната ни макроикономическа политика.

Но конкретно на въпроса за рисковете - винаги има рискове. Аз бързам да кажа, че не се притеснявам от тях, тъй като риск, който е добре осъзнат... всъщност могат да се вземат мерки. Рисковете продължават да бъдат свързани и да произтичат най-вече от външните дисбаланси - дефицитът по текуща сметка все още е доста висок. Освен това има рискове, свързани със състоянието на някои от звената в публичния сектор. Но като цяло в обобщение няма рискове, които могат да ни изненадат значително, рискове, бих казал, от субективен характер. Не искам да коментирам цени на петрола, с които нищо не можем да направим. Просто трябва да наблюдаваме и да инкасираме негативите.

Според г-н Роуф... наистина каза, даде, така, едно произволно сравнение, че толкова нужди имаме, че един дефицит от 20 процента ще се окаже, така, необходим едва ли не, за да можем да покрием и да решим проблемите си.

Ами, бюджетът е като всеки друг бюджет и на отделното домакинство. Сама помислете всички ние колко много имаме нужда, но всички се съобразяваме и харчим в рамките на доходите си. Така трябва да постъпва и държавата.

Какъв бюджетен излишък планирате 2007 г., за да поприключим с макропоказателите? Имам други интересни въпроси към вас.

Ами, твърде рано е да ви отговоря. Във всички случаи ще се стремим да запазим, първо, стегнатия характер на фискалната политика, от една страна, и от друга, плавност в намаляване на излишъка за следващите години.

Два процента?

Горна граница, да.

Добре. Очаквана инфлация?

Нека да видим най-напред как ще се развие тази година. Очакваната инфлация за следващата е по-ниска от сегашната, но да видим кои фактори ще действат.

А можем ли да си позволим балансиран бюджет и дори дефицит?

Можем да си позволим всичко. Не е препоръчително, тъй като ще си създадем още един риск, като по този начин дадем импулс върху вътрешното търсене и задълбочим външноикономическите дисбаланси.

Не могат ли еврофондовете да компенсират дефицита?

Еврофондовете влияят неутрално върху дефицита, тъй като колкото пари влизат, толкова се изразходват. Тоест, те не формират нито излишък, нито дефицит.

С фонда се договорихте за намаляване на осигуровките. Прогнозата, така, каква е, с колко позволява бюджетът?

Не, не, не сме се договорили за това. Значи, още веднъж ще подчертая, че следващата финансова година фондът... ще ползваме фонда само за препоръки, няма да имаме критерии за изпълнение, тъй като вече основният ни ориентир за макроикономическата и фискална политика ще бъде Европейската комисия.

Знаете ли защо ви питам? Защото вчера отново социалният министър Масларова, така, спомена, че ще се отпускат от бюджета средства, свързани с данъчни облекчения за фирми, които ще насърчават образованието, студентите. Аз се опитах тази сутрин да погледна в сайта на министерството, на социалното министерство. Не видях заложен бюджет там, а те, ако не се лъжа, имат един пилотен проект за 4 години. Погледнах в републиканския бюджет във вашата страница - тези... така, това разполагане с бюджетните пари ме притесни и затова ви питам възможни ли са, както стана въпрос и с минималната работна заплата с вдигане, тоест, бюджетът по този начин с подобни желания, наистина желания за насърчаване, да кажем, на образованието, без реформи..?

Много хубави са тези идеи, различни по характер. Но аз искам да ви уверя, че първостепенната ни задача е да запазим устойчивата фискална позиция и това ви уверявам, че ще го направим. А в рамките на общите бюджетни баланси ще търсим възможните и най-добрите насърчения за бизнеса, и в социалната сфера също.

Ето, затова си мисля, че е небходим фондът. При реализирането на такива идеи, и доколко те наистина са ефективни и няма да нарушат фискалната стабилност... Затова го дадох този пример.

Ще тестваме другата година, когато фондът няма да го има, и искам да ви уверя, че ние ще запазим благоразумната фискална политика.

Искам да ви попитам за парите от Програмата САПАРД - за онези 64 милиона лева по одита на Европейската сметна палата... не се признаха... не се признават за разход. Вие като национален координатор на каква позиция сте? Мисля, че имаше несъгласие от страна на Министерството на финансите още миналата година, или бъркам?

Да, историята, която визирате, е от 2004 г. А Министерството на финансите, прави му чест, по това време е заело професионална позиция, нещо, което сега Брюксел оценява много високо. Тъй като вие ме попитахте на каква позиция сме сега, сега сме на националната позиция. Ще се опитаме... тъй като одитът на Сметната палата е предварителен, ще се опитаме да формулираме убедителни обяснения заедно с аграрното министерство, за да минимализираме щетите, ако мога да използвам израза, от този случай.

Щетите. Некомфортна ситуация, но тогава защо ви е необходим докладът на "Делойт и Туш"? Той едва ли ще бъде по-различен от... Европейската сметна палата.

Ами, като още едно независимо мнение, странично и независимо мнение.

Каква е прогнозата ви?

Аз не обичам прогнози. В случая... по случая трябва да се работи и имаме сценарий, пак подчертавам, заедно с аграрното министерство, да изградим защитна стратегия, така че да можем максимално да се възползваме в интерес на страната.

Въпреки че вчера, така, министърът на земеделието Нихат Кабил каза, че има разминавания между двете министерства - вие на същото мнение ли сте?

Ами, може би е имало в периода, за който визираме случая. Не мисля, че сега имаме разминавания.

За каква сума става дума? За 64 милиона или, както вчера пак излезе от министър Кабил, става дума, че са платени само 3.4 милиона евро? В крайна сметка, колко...

Да, информацията на министър Кабил е коректна. От европейски пари са платени само тази сума - 3 милиона, малко над...

Вие се срещнахте с Алмуня, предполагам, че имахте срещи и с Оли Рен, и с Барозу...

С Оли Рен и Барозу - не, но диалогът с Алмуня беше много полезен. Алмуня е може би най-важният икономически комисар и с него консултирахме и икономическата политика, получихме препоръки. А имайте предвид, че когато говорим за Европейската комисия, препоръките на Алмуня са препоръки от първа ръка, ако мога да използвам израза.

Говорихме за тазгодишното фискално изпълнение, за следващите години, в принципен порядък, разбира се, в това число за взаимоотношенията ни с фонда, и други икономически въпроси.

Какво ще...

За перспективата за влизането ни в еврозоната също, щях да изпусна.

Това е изключително важно. Какво обсъждахте именно в тази част? Какъв е съвместният план с евроекспертите? Конкретните мерки, които ще се предприемат във финансовата област? Например, по отношение на критиките за "прането на пари", контрола на европарите.

А, не, това с Алмуня не сме дискутирали. Значи, по отношение на влизането ни в еврозоната ние запазваме нашето намерение веднага след ефективното ни членство да влезем в ERM-2 и там да се... за този период, за който ще бъдем подложени на този вид тест, ще се опитаме да влезем в маастрихтските критерии и да можем да въведем еврото у нас малко след втората година от влизането ни в ERM-2. Надяваме се, макар че не е фатално и да... и да не спазим този срок, двете години са минимален срок, а не максимален срок.

Какво ще предприемете по отношение на критиките за "прането на пари"?

Ами, ако забелязвате, ние вече предприемаме мерки от края на миналата година, дори правихме срещи със стария главен прокурор, с новия също. В оперативен порядък имаме много добро разбирателство с ръководството на МВР - от гледна точка на по-добра стиковка на институциите и действията им, които имат отношение, а това е Агенцията за финансово разузнаване, МВР и прокуратурата.

Ще има ли уволнения? Онова, което е подчинено на Министерството на финансите.

Уволненията не вършат работа.

Да, но все пак са необходими, ако някой не си свърши работата и не е поел отговорността за това.

Ами, аз не мисля, че в Министерството на финансите има сериозно несвършена работа, която да бъде санкционирана по този начин.

Значи, няма да има уволнения.

Отговорих вече.

Добре, огромен проблем на България, понеже говорим за членството в Европейския съюз, е изоставането в доходите, ниските доходи. Как да излезем от този капан?

Извинявайте, не разбрах въпроса.

Казвам, огромен проблем на България като бъдещ член на Европейския съюз е изоставането в доходите, ниските доходи. Как да излезем от този капан, от ниския жизнен стандарт, с тази...

Постепенно, чрез повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. Това е единственият начин. Другото е илюзорно. Можем да го потвърдим, наблюдавайки практиките на някоя от първите десет страни, които се изкушиха да проведат по-рязко... политика на по-рязко повишаване на доходите и впоследствие трябваше да коригират това с действията си и да направят големи дефицити, и да бъдат поставени на по-особено наблюдение от Брюксел.

Не искам да цитирам страни, но поне няколко от тези страни са лош пример, а от друга гледна точка добър пример да не правим такива действия.

Питам ви дотолкова, доколкото тази конкурентоспособност може по един или друг начин да й се повлияе чрез подоходната... тоест, промените в данъчната политика. Казахте, че трябва да се компенсират загубите на приходите от ДДС, вноските в бюджета на Европейския съюз, но има ли място за намаляване на данъците - например, корпоративния с 3 процента?

Ами, дискутираме различни възможности на този етап. Бързам да подчертая, обаче, че възможностите този път не са много големи от гледна точка на предизвикателствата за следващата финансова година. Има, разбира се, все още малък коридор и ще потърсим с анализ, сравнителен анализ, и ще изберем сравнително най-ефективното решение дали да въведем ново облекчение, този път по-малко, разбира се, в осигурителната тежест, или да се ориентираме към облекчение по отношение на корпоративния данък.

Но при всички случаи считаме, че трябва да има известно поощрение по този механизъм на бизнеса от гледна точка на предизвикателствата и пред бизнеса от следващата година и конкурентния натиск, на който ще бъдат изложени нашите компании, влизайки в общността.

Има надежда. Не ми отговорихте конкретно, но все пак има потенциал за намаляване, така да ви разбирам.

Има малък потенциал. Ще го реализираме. Има малък потенциал и за облекчаване на подоходния данък, тоест, и домакинските бюджети да се почувстват леко облекчени. Но предизвикателствата другата година действително са много. За първи път ще направим голяма вноска в...

Бюджета.

...бюджета на общността, ще разчетем много по-големи средства от европейските фондове, в това число и национални средства, които да съфинансират европейските. Така че бюджетът за следващата година ще бъде... за първи път може би в последните 15 години... малко по-различен и по-тежък в сравнение с останалите.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация