Въпрос: Възможно ли е дружество собственик на неданъчен склад, което се явява едновременно и вложител в данъчен склад на друго юридическо лице да заплаща акциза на складодържателя с ваучерите приети в неданъчния си склад от земеделски производител?

Отговор: В съответствие с разпоредбата на чл. 47м, ал. 1 от Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП), лицата по чл. 47и, ал. 1, т. 1 от ЗПЗП (които не са данъчно задължени лица по Закона за акцизите и данъчните складове, т.е. в конкретния случай дружествo собственик на неданъчен склад), приемащи ваучери за гориво като платежно средство, имат право да използват приетите ваучери единствено за закупуване на газьол от други лица по чл. 47и, ал. 1, т. 1 (които не са данъчно задължени
лица, т.е. дружества-дистрибутори, бензиностанции) или по т. 2 от ЗПЗП (данъчно задължени лица по ЗАДС, т.е. от лицензирани складодържатели, регистрирани получатели или временно регистрирани получатели).